Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundament nie oznacza, że mamy do czynienia z budynkiem

16 października 2017 | Podatki | Rafał Bartosik

O trwałym związaniu z gruntem decyduje to czy obiekt budowlany można od fundamentu odłączyć bez uszkodzenia jego konstrukcji.

Posiadanie fundamentu nie powoduje, że mamy do czynienia z budynkiem trwale związany z gruntem. W wyroku z 12 maja 2017 r. (II FSK 950/15) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że nawet związanie kontenera z fundamentem za pomocą kotw nie musi powodować, że kontener jest trwale związany gruntem i powinien być opodatkowany podatkiem od nieruchomości jak budynek.

Według metrażu czy wartości początkowej

Problemy wykładni przepisów o podatku od nieruchomości dotyczą nie tylko klasyfikacji poszczególnych obiektów jako budowli lub obiektów, ale nawet rozumienia wydawałoby się technicznych pojęć ustawy – Prawo budowlane. Kontrowersje dotyczą m.in. zwrotu „trwałe związanie z gruntem". Ocena czy obiekt jest trwale związany z gruntem decyduje o sposobie jego opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako budynków (według metrażu) lub jako budowli (według wartości początkowej). Brak trwałego związania z gruntem może też przesądzić o wyłączeniu obiektu z opodatkowania. W ciągu ostatnich lat dominował pogląd zakładający, że trwale związane z gruntem są obiekty, które charakteryzują się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10879

Wydanie: 10879

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament